Szybkie odchudzanie bez efektu jojo

Skuteczny sposób na odchudzanie

Moja historia odchudzania: efekt jojo, jak się go pozbyć?

Droga Pani Izo, w lipcu skończę 18 lat. Mam 170 cm wzrostu i ważę 65 kg. Moje wymiary to Może nie jestem najgrubszą osobą na świecie, ale źle czuję się w swoim ciele. Jestem młodą osobą, więc chciałabym być szczupła i zgrabna. Jeśli teraz tyle ważę, to co będzie jak będę starsza. Zbliżają się wakacje, więc chciałabym się ładnie prezentować w stroju kąpielowym. Zresztą mój chłopak jest szczupły, a chciałabym, żeby mógł mnie podnieść.
Ja praktycznie przez całe życie się odchudzam. Najpierw się odchudzam, a później tyję i tak w kółko, to ma nawet swoją nazwę: efekt jojo.

Odkąd tylko pamiętam byłam zawsze „większa” od moich koleżanek.  3 lata temu ważyłam prawie 70 kg, w parę miesięcy schudłam do 57 kg, ale ja wtedy naprawdę mało jadłam, a rodzice strasznie się o mnie martwili. Wtedy też rzuciłam palenie i po mniej więcej roku wróciłam do swoich dawnych rozmiarów. Ostatnio zaczęłam się odchudzać (ważyłam 71 kg) i schudłam do 65 kg, ale zajęło  mi to parę miesięcy, bo ja tak jak już wcześniej pisałam najpierw nic nie jem, a później wracam do starych nawyków i znów tyję… wiem, że to jest złe, ale ja nie potrafię inaczej… dopiero od paru dni zmieniłam swoją dietę i staram się jeść często, a mało.

Mój przykładowy jadłospis

7.00 płatki owsiane gotowane na miodzie z łyżeczką miodu
10.30 kefir, jabłko
13.30 musli 50 g
16.00 zupa
18:30 sałatka z sałaty lodowej z dodatkami, np pomidor, ogórek, ser biały itp.
piję sporo zielonej herbaty bez cukru i od paru dni ocet jabłkowy , podobno ma właściwości odchudzające.

Wiem dobrze też, że powinnam się więcej ruszać, ale czasem po prostu nie mam na to siły, albo czasu (mam naprawdę sporo nauki, bo chodzę do wymagającego liceum, a w weekendy pracuję, zresztą zawsze jest coś w domu do zrobienia – pranie, sprzątanie, prasowanie i czasem po takim dniu jedyne o czym marzę, to położyć się do łóżka i pooglądać tv. Staram się jednak zawsze wychodzić z autobusu 2 przystanki wcześniej i iść na piechotkę). Czasem brak mi motywacji do ćwiczeń i zdrowej diety.

Ja jestem osobą upartą, więc myślę, że jestem w stanie schudnąć, tylko wydaje mi się, że potrzebuję kogoś, kto będzie mnie wspierał, radził. Moja wymarzona waga to 55 kg. Czy jest jakaś szansa, że do wakacji zrzucę parę kilogramów? lecę na basen. Pozdrawiam, Mariola

Jak uniknąć efektu jo-jo w odchudzaniu?

Mariolu oczywiście, że jest szansa, że schudniesz do wakacji. Jednak nie na  takiej diecie jaką sobie zaplanowałaś. Twój jadłospis nie zapewnia ci podstawowych składników odżywczych. Nigdy stosując taką dietę nie wytrwasz na niej dłużej niż 1-2 miesiące, zaś wracając do starych nawyków żywieniowych problem wagi powróci ze zdwojoną siłą tzw. efekt jojo. Naukowo określone jest to, jako wahania masy ciała, które mają miejsce podczas odchudzania.

Efekt jojo głównie pojawia się u osób u których następuje szybki spadek masy ciała wynikający z rygorystycznej diety, czy głodówki. Jak wiadomo nikt nie wytrwa na takiej diecie do końca życia. Wracając do starych nawyków żywieniowych, waga wraca, często z podwójnym bagażem niż przed odchudzaniem. Nasz organizm jest bardzo mądry, więc nie chce dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości i odkłada zapasy w postaci tkanki tłuszczowej na gorsze czasy. Niestety tak to funkcjonuje. Aby uniknąć efektu jojo musimy odchudzać się z głową. Wymaga to od nas czasu (nie schudniemy z dnia na dzień) oraz stosowania zdrowych zasad odżywianie połączonych z ruchem. Pomyśl jak długo przybierałaś na wadze? – teraz potrzebujesz tyle czasu żeby schudnąć. Organizm musi się przyzwyczaić do nowego sposobu żywienia.

Przeglądając twój przykładowy jadłospis, już wiem dlaczego masz tak mało energii.  W twojej diecie brakuje białek, węglowodanów oraz tłuszczy. Jesteś młodą osobą więc tym bardzie twój organizm potrzebuje zdrowych składników odżywczych, aby prawidłowo się rozwijać. Jak sama zauważyłaś Twoja walka z nadmiarem kilogramów to błędne koło.

Dieta redukcyjna + ruch = utrata kilogramów 

EFEKT powrót do starych nawyków żywieniowych = problem z wagą powraca.

Na początek zacznij prowadzić swój osobisty notesik odchudzania, zapisuj w nim wszystko co w danym dniu zjadłaś. Twój jadłospis jest całkowicie do zmiany nie uwzględnia podstawowych zasad żywieniowych. Jeśli chcesz mogę ci pomóc w jego ułożeniu. Zachęcam cię do przeczytania artykułu: Skuteczna dieta: co i jak jeść żeby schudnąć?
oraz Chcesz schudnąć i nie wiesz od czego zacząć?. Powodzenia Iza

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *