Nadwaga i otyłość: jak z nią wygrać?

Zabieg operacyjny

Przyczyny i konsekwencje otyłości

Brak zdrowych nawyków żywieniowych, nieodpowiednia dieta oraz siedzący tryb życia jest częstą przyczyną otyłości. Otyłość nie jest tylko problemem estetyki, czy naszych kompleksów spowodowanych nadmiarem ciała. Stanowi poważny problem zdrowotny, przyczyniając się do powstania wielu chorób narządu ruchu, układu krążenia, pokarmowego, oddechowego oraz nerwowego. Jest chorobą cywilizacyjną.

Próba zrzucenia zbędnych kilogramów na własną rękę poprzez stosowanie tzw. „diet cud” prowadzi w większości przypadków do efektu „jojo”. Spadek wagi jest krótkotrwały – bardzo często przyczynia się do ponownego wzrostu wagi. Efekt ten spowodowany jest powrotem do starych (nieprawidłowych) nawyków żywieniowych. Takie wahania wagi wpływają niekorzystnie na  nasze samopoczucie. Jesteśmy apatyczni, senni, nasza cera jest szara, ziemista, pozbawiona blasku. Często możemy zaobserwować nadmierne wypadnie włosów i łamliwość paznokci.

Do jakich chorób może prowadzić otyłość i nadwaga?

Jedną z najczęstszych chorób związanych z otyłością jest cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, czy hiperlipidemii (zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi). Ryzyko wystąpienia udaru mózgu u osób otyłych jest dwa razy większe. Nadmiar tkanki tłuszczowej również niekorzystnie wpływa na układ kostno – stawowy. Znacząco obciąża stawy i kości, powodując szybsze zużywanie powierzchni stawowych, co w efekcie prowadzi do powstania zmian zwyrodnieniowych, głównie stawów kolanowych i  biodrowych.

U osób otyłych często możemy zaobserwować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, problemy z potencją, łatwiejsze męczenie się oraz pogorszenia ogólnego samopoczucia, prowadzącego nawet do depresji. Osoby z nadwagą nierzadko spotykają się z niemiłymi uwagami odnośnie swojego wyglądu, są dyskryminowane w pracy, w domu. Mają trudności ze znalezieniem w sklepie odpowiednich ubrań w swoim rozmiarze.

Dietetyka w walce z otyłością

Dietetyka jest dziedziną nauki, która  zajmuje się prawidłowym żywieniem człowieka, leczeniem nieprawidłowych nawyków żywieniowych, otyłości, czy niedożywienia zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami i normami żywienia Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie (WHO).

Obecnie coraz więcej osób nie radzących sobie z nadmiarem kilogramów  szuka pomocy u dietetyka. Dietetyk zaplanuje dla nas odpowiednią, indywidualnie skomponowaną dietę, oraz przekaże niezbędne wskazówki, które będą pomoce w walce z nadwagą. W sposób bezpieczny dla zdrowia zrzucimy zbędne kilogramy. Poznamy zasady zdrowego odżywiania, oraz uzyskamy wskazówki jak nie dopuścić do ponownego przybrania na wadze.

Wirtualny dietetyk za darmo

Wizyty u dietetyka są drogie i niewiele osób na nie stać. Alternatywą mogą się okazać wirtualne porady dietetyczne. Darmowe porady dietetyczne możemy spotkać na serwisach poświęconych zdrowemu odżywianiu, czy prawidłowej diecie.

Dietetyk na początku wizyty przeprowadzi z nami dokładny wywiad odnośnie naszego stylu życia oraz stosowanej obecnie diety. Obliczy wskaźnik masy ciała BMI, dobowe zapotrzebowanie organizmu na przyjmowane kalorie w ciągu dnia z uwzględnieniem efektu jaki chcemy osiągnąć oraz zapotrzebowanie procentowego organizmu na składniki odżywcze (białka, węglowodany, tłuszcze).

Kolejnym krokiem, będzie indywidualne opracowanie diety z uwzględnieniem naszych osobistych preferencji żywieniowych. Dietetyk udzieli nam niezbędne wskazówki odnośnie zdrowego odżywiania oraz ćwiczeń niezbędnych, aby zgubić zbędne kilogramy. Często spotykamy się z ofertą korespondencji e-mailowej w trakcie trwania kuracji – jest ona dodatkowym wsparciem oraz motywacją w chwilach kryzysu.

Wirtualne odchudzanie oraz porady dietetyczne mogą być tak samo efektywne, co bezpośrednie wizyty u dietetyka o ile korzystamy z pomocy dyplomowanego fachowcy posiadającego odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. O ile będziemy konsekwentnie przestrzegać zaleceń dietetycznych możemy liczyć na zadowalające efekty.

Zakup diety przez internet

Jest to, kolejna możliwość, jednak zakupiona dieta przez internet,  może okazać się trudna w stosowania i nie dostosowana do naszych indywidualnych preferencji.

Przy zakupie zwróć uwagę, czy dieta opracowana przez dietetyka:
– jest zgodna z zasadami zdrowego żywienia,
– uwzględnia Twoje indywidualne preferencje oraz styl życia,
– składniki odżywcze wykorzystane w diecie są łatwo dostępne,
– czy przygotowanie posiłków nie wymaga dużego nakładu czasu oraz wyjątkowych zdolności kulinarnych

Suplementy diety – skuteczne tabletki na odchudzanie

Suplementy diety, czy warto je stosować?
Czy na pewno są takie skuteczne? Producenci tabletek obiecują nam, że tak. Jaka jest prawda. Więcej na ten temat pisała w artykule: Suplementy na odchudzanie: czy warto je stosować?

Chirurgiczne leczenie otyłości

Szeroki rozwój medycyny umożliwia nam coraz to nowsze rozwiązania w walce z otyłością. Leczenie chirurgiczne powinno być podjęte tylko w ostatecznych przypadkach, gdy nie ma innej alternatywnej metody wali z nadwagą. Musimy pamiętać iż każda operacja niesie z sobą ryzyko zdrowotne. Zabieg chirurgiczny w postaci np. zmniejszenia żołądka, powinien być dobrze przemyślany.

You may also like...

7 komentarzy

 1. SzpieG pisze:

  Ja kiedyś zakupiłem miesięczną dietę przez internet, to był strzał w 10.
  Na początku sceptyczne podchodziłem do przygotowywania posiłków, które zabierały mi wraz z zakupami dużo czasu. Ale się opłaciło. Schudłem 5 kg i waga się nadal utrzymuje. A menu było pyszne i kolorowe. Praktycznie nie czułem, że jestem na diecie.

 2. Mess pisze:

  Taka dieta, to dobre rozwiązanie, ale nie dla osób które pracują 8 godzin dziennie, a po powrocie z pracy gotowanie dla rodzinki i codzienne obowiązki. Ja sobie tego nie wyobrażam. Jeszcze zakupy, ważenie, krojenie, gotowanie itp.
  To chyba tylko dla osób samotnych jest dobra opcja.

 3. SzpieG pisze:

  To wszytko zależny od organizacji. Na pewno jest ciężej, ale dla chcącego nic trudnego. Takie jest moje zdanie. Ja też nie jestem samotnym facetem i też mam mnóstwo obowiązków, a praca po 8-10 godzin i również w weekendy.

 4. Ped pisze:

  Zawsze można sobie samemu ustalić dietę. Oczywiście dotować ją do dziennego zapotrzebowania kalorycznego organizmu. Niestety, ale bez liczenia kalorii się nie obędzie. No i w moim wypadku również bez ruchu.

 5. Petio pisze:

  musi być kontrola tego co jemy, w innym wypadku nic z tego nie będzie. I to nie ważne,czy chcemy przytyć, czy schudnąć. Dyscyplina i konsekwencja w działaniu, to klucz do sukcesu.

 6. Kevin pisze:

  racja, racja, choć jeśli ktoś nie ma odpowiedniej wiedzy na temat odżywiania, to może lepiej żeby skorzystał z porad dietetyka. Efekty będą szybsze i bez szkody dla organizmu. A przynajmniej mamy na kogo zwalić, jeśli nie schudniemy 🙂

 7. Sylwia pisze:

  wydaje mi się, ze po porady dietetyczne trzeba zgłosić się osobiście do dietetyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *