Naturalne sposoby poprawy wzroku: dieta, ćwiczenia

Idealny wzrok dzięki diecie

Poznaj moją historię: pogorszenie wzroku spowodowane złą dietą

Hej Izka, mam na imię Karolia (24 lata). Nie wiem czy moje pytanie będzie tematycznie nawiązywać do twojej strony.Stwierdziłam jednak, że napiszę. Może znajdziesz chwilkę, żeby odpisać. A może moje pytanie i moja historia jeszcze kogoś zainteresuje.

A więc od początku. Odkąd pamiętam nosiłam okulary, jednak mój wzrok był stabilny.Dopiero niedawno zaobserwowałam, że coraz gorzej widzę. Jest to z pewnością spowodowane moją obecną pracą (dość długo siedzę przed komputerem) i dość niezdrowym stylem życia.
Niestety pracy nie mogę zmienić, a związany z nią stres i ciągłe pośpiech powoduję, że często zjadam dość przypadkowe niezdrowe posiłki. Odpowiednio zbilansowana dieta, to kolejny problem z którym sobie nie radzę. 

Pomyślałam, że może dzięki twoim wskazówkom, coś zmienię w swoim złych nawykach, a odpowiednia dieta dla oczu, poprawi ostrość mojego widzenia. Ja wiem, że sama dieta nie wystarczy, ale …
Izka, czy mogłabyś mi coś doradzić? Pozdrawiam, Karolina

Co jeść żeby poprawić wzrok?

Cześć Karolina, cieszę się, że do mnie napisałaś, może na początek troszkę teorii. Co zapewnia nam sokoli wzrok? Czy jest to sprawa genetyki? Czy może funkcjonowanie wzroku związane jest z naszym bezpośrednim wpływem? A może to rozwój cywilizacji przyczynia się do coraz większej liczby osób cierpiących na choroby oczu takie jak krótkowzroczność, czy dalekowzroczność?

W obecnych czasach spędzamy większość dnia przed komputerem, czy telewizorem. Często związane jest to z rodzajem wykonywanej przez nas pracy. Nasz wzrok nieprzystosowany jest do tego typu zajęć, co wiąże się z pogorszeniem ostrości wzroku. Nierzadko nasza dieta jest tak skomponowana, iż nie zaspakaja w pełni naszych norm żywieniowych. Niedobór witamin, głównie witamina A powoduje zaburzenie funkcjonowania siatkówki oka, problemy z widocznością o zmierzchu i w nocy tzw. kurzą ślepotę i wiele innych dolegliwości. Tą ceną witaminę znajdziemy w warzywach typu marchew, brokuły, natka pietruszki i wiele innych. W dużych ilościach występuje w owocach borówki, czy porzeczkach.

W okresach zimowych możemy zakupić w aptece tabletki z wyciągiem z borówek, które skutecznie uzupełnia braki organizmu wynikające z niedoboru witaminy A. Równie ważne jest zdrowe odżywianie na co dzień. Musisz pamiętać o spożywaniu pełnowartościowych posiłków, unikaj jedzenia „śmieciowego”, do swojego menu włącz ryby, które są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3.

Należy zaznaczyć, że prawie połowa naszego społeczeństwa nosi okulary, bądź szkła kontaktowe. Wielu ma za sobą operacje korekcyjne oczu przy użyciu lasera oraz najnowszych dostępnych metod. Prawda jest fakt, że nasz wzrok często jest traktowany po macoszemu i nie jest przez nas doceniany. W momencie, gdy zaczyna niedomagać, zaczynamy dopiero o niego dbać. Często zmiany są już tak zaawansowane, iż standardowe postępowanie profilaktyczne już nie wystarcza.

Chcesz mieć sokoli wzrok? – już od dzisiaj zacznij dbać o swoją dietę,zdrowe odżywianie powinno stać się twoim nawykiem na całe życie!

Karolino, tak jak ty mam wadę wzroku. Odkąd pamiętam nosiłam okulary, a obecnie szkła kontaktowe ( bez których nie wyobrażam  sobie życia. Pamiętam okres w moim życiu (ok.  19-24 lata), gdy moja wada dość gwałtownie się pogłębiła. U mnie nie było to spowodowane przeciążeniem wzroku pracą, a raczej jak myślę chodzeniem bez okularów. Nie muszę ci mówić, że bez okularów słabo widziałam, a więc wzrok musiał się nieźle namęczyć, aby coś dostrzec. Pocieszające jest to, że wada przestała się pogłębiać około 25 roku życia. Trzymam kciuki żeby u ciebie też tak było.

Jak poprawić wzrok domowymi sposobami?

  • przerwy  (co 30 minut) w czasie pracy przy komputerze ( popatrz chwilkę za okno, przejdź się po pokoju itp.)
  • ćwiczenia na oczy, mające za zadanie wzmocnić mięśnie oczu ( super sprawa). Systematycznie wykonywane poprawiają ostrość wzroku.
  • dieta bogata w witamina A
  • witaminy i suplementy na oczy np.wyciąg z borówek ( w sezonie borówki leśne)
  • nerwy także źle działają na oczy ( osoby nerwowe, skryte, nieśmiałe itp. często mają wadę wzroku)

Pozdrawiam Iza

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *