Kąpiele w pokrzywie idealne na reumatyzm

kąpiel w pokrzywie a zdrowieReumatyzm to duża grupa schorzeń, której wspólną cechą są zmiany w tkance łącznej, głównie w stawach. W Europie ponad 120 milionów osób zmaga się z chorobami reumatycznymi i chorobami układu mięśniowo-szkieletowego (1).

Chory odczuwa trudność w poruszaniu się, która bardzo ogranicza komfort życia. Co więcej, zmiany reumatyczne dotyczą nie tylko starszych osób, ale i młodych. Oprócz tradycyjnego leczenia, na ratunek przychodzi medycyna naturalna i „babcine” sposoby, na przykład kojący wpływ pokrzywy na reumatyzm.

Jak leczy się reumatyzm?

W zależności od tego, na jaki rodzaj schorzenia cierpimy (np. zwyrodnienie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, gościec, bóle pleców i ścięgien itp.), lekarz zaleca zabiegi rehabilitacyjne, przede wszystkim kinezyterapię (leczenie ruchem), a także zabiegi operacyjne (2). Dodatkowo stosuje się leki przeciwzapalne w celu uśmierzenia bólu. Nie dla wszystkich jednak taka terapia będzie skuteczna. W Niemczech już w XIX wieku opracowano holistyczną terapię, która zakłada, że skuteczne leczenie reumatyzmu powinno opierać się na 5 filarach:

  • hydroterapii
  • kinezyterapii
  • dietetyce
  • fitoterapii (leczenie ziołami w zależności od konkretnego schorzenia, np. pokrzywą na reumatyzm)
  • terapii porządkującej życie (harmonia psychofizyczna).

Autor metody, Sebastian Kneipp, osiągał bardzo wysokie wyniki w leczeniu chorych, a jego metodę nadal wykorzystuje się w nowoczesnych europejskich uzdrowiskach. Nad przebiegiem leczenia czuwają lekarze (3).

Jakie są właściwości pokrzywy?

Na bóle reumatyczne skarżyło się wielu ludzi już 8500 lat temu. Wtedy sięgano po wiele naturalnych sposobów leczenia w celu złagodzenia dolegliwości, na przykład picia ziół i kąpieli w pokrzywie. Według Hipokratesa, wszelkie choroby powstają w wyniku zaburzeń przepływu 4 głównych płynów ustrojowych: krwi, flegmy, czarnej żółci i żółtej żółci. Chorzy na reumatyzm cierpią na nadmiar flegmy (2). Nie tylko medycyną ludowa, ale też badania naukowe wykazały, że kąpiele w pokrzywie mają właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także pobudzają limfocyty T do pracy, dzięki czemu zwiększają odporność organizmu (4).

Pokrzywa a reumatyzm

Ekstrakt z liści pokrzywy jest bardzo korzystny w terapii przeciwreumatycznej, ponieważ zmniejsza poziom cytokin, czyli białek biorących udział w procesach zapalnych (5). Obok terapii rehabilitacyjnych, pokrzywa doskonale wspomaga leczenie reumatyzmu. Można wykorzystać pozytywne działanie ziela na wiele sposobów: wyjść na spacer i pozwolić się lekko poparzyć (bąble nie są groźne, a poparzenie sprawia, że właściwości zioła przenikają pod skórę), zaparzyć herbatkę czy też przygotować kąpiel w wywarze z pokrzywy. Do kąpieli warto użyć świeżo zebranej pokrzywy lub kupionej w sklepie. Jak przygotować wywar? 0,5 kg pokrzywy zalać 5 l wody i gotować przez około pół godziny. Po tym czasie gotowy preparat rozcieńczamy wodą w stosunku 1:5 i zażywamy kąpieli.

  1. Posch H. Reumatyzm i dna moczanowa. http://www.hildegarda.edu.pl/reumatyzm-i-dna-moczanowa/ Dostęp: 13.03.2018
  2. Szczepański R. Reumatyzm. Reumatologia. 2009;47,4:177–181.
  3. Spałek K, Trzewikowska I. Kuracja ziołowa w ramach metody Sebastiana Kneippa stosowana w uzdrowiskach w Niemczech. Postępy Fitoterapii. 2007:212-215
  4. Jakubczyk K, Janda K, Szkyrpan S, Gutowska I, Wolska J. Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.) – charakterystyka botaniczna, biochemiczna i właściwości prozdrowotne. Pom J Life Sci 201;61,2:191–198.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *