Czy suplementy diety mogą pomóc poprawić kondycję?

Poprawa kondycji, wydolności czy wytrzymałości te terminy są tożsame i często używane zamiennie. Wiele osób uprawiających sport szuka sposobów na poprawę kondycji, a tym samym również wyników sportowych. Podobnie osoby, które zaczynają dopiero swoją przygodę ze sportem zastanawiają się czy jest sposób, aby móc dozować sobie coraz większy wysiłek bez szkody dla zdrowia. Warto dowiedzieć się jaką rolę odgrywają tu suplementy diety.

Suplementy diety zwiększające ilość energii

Niewątpliwie, aby móc poprawiać swoje osiągi w różnego rodzaju sportach konieczne jest dostarczanie odpowiedniej ilości energii wykorzystywane potem przez komórki organizmu w czasie wysiłku. Oczywiście głównym źródłem energii jest odpowiednio zbilansowane pożywienie zawierające zarówno białka, węglowodany, a także wielonienasycone tłuszcze oraz witaminy. Dlatego, aby poprawić kondycję najpierw trzeba zmienić dietę na lekkostrawną przed wysiłkiem i uzupełniającą niedobory i wzmacniającą po wysiłku. Źródłem energii są węglowodany, dlatego to w dużej mierze one spożywane są przed wysiłkiem. Białko jest podstawowym budulcem mięśni, dlatego bogate w nie posiłki spożywa się po wysiłku. Dzięki temu można budować siłę mięśni i wytrzymałość. Jednak oczywiście nie jest to takie proste, zwłaszcza, jeśli stale chcemy się rozwijać. Tu polecane są zwłaszcza suplementy diety zawierające kreatynę, która magazynowana jest w komórkach mięśniowych i uwalniana w czasie wysiłku. Większa ilość energii w mięśniach bezpośrednio przekłada się na możliwość przeprowadzenia bardziej intensywnego treningu, a więc i poprawienia kondycji.
sport to zdrowie

Suplementy diety poprawiające krążenie

W przypadku treningu bardzo istotne znaczenie ma odpowiednie krążenie, gdyż mięśnie muszą być właściwie rozgrzane, a ich temperatura utrzymana w czasie wysiłku. Oczywiście służy temu głównie rozgrzewka. Jednak, aby suplementy zwiększające masę mięśniową i ilość energii mogły lepiej się przyjąć konieczny jest udział tlenku azotu. W jego wytwarzaniu pomaga suplement diety arginina, który pozwala na szybszy transport glukozy, a także keratyny po wykonanym treningu. Dzięki takiej suplementacji organizm może się również lepiej regenerować, co jest także wyznacznikiem lepszej wydolności. Tutaj bardzo dobrze może się również sprawdzić sok z buraka bądź ekstrakt w formie sproszkowanej, dostępny jako suplement diety. Wyraźnie poprawia krążenie i umożliwia lepsze wydatkowanie energii w czasie wysiłku. Sok z buraka jest bardzo dobrym wyborem przed treningiem również ze względu na zawartość dobrze przyswajalnych węglowodanów.

Suplementy diety poprawiające wydolność układu oddechowego

Bardzo ważną rolę w suplementacji treningowej pełnią również kwasy omega-3. Zawarte są w olejach roślinnych tłoczonych na zimno i ich dodawanie do potraw jest niezbędne dla każdego sportowca i osoby, która chce poprawić swoją kondycję. Trzeba zaznaczyć, że kwasy omega-3 biorą udział w procesie metabolizmu białka, prowadząc do anabolizmu mięśniowego, czyli zwiększenia siły mięśni, która bezpośrednio przekłada się na możliwość osiągania lepszych wyników. Kwasy omega-3 wpływają również korzystnie na układ oddechowy, dzięki czemu wysiłek przy odpowiednim treningu może być mniej wycieńczający, a przynajmniej można przesuwać swoje granice. Również kofeina zwiększa pojemność oddechową płuc, dzięki czemu w czasie wysiłku odczuwa się mniejsze zmęczenie. Można postawić na zieloną kawę, zawierającą polifenole i antyoksydanty. Ten suplement diety wymaga stosowania także diety bogatszej w wapń, magnez oraz żelazo. Przy czym preparaty kofeinowe należy stosować między posiłkami.

Suplementy diety a kondycja

Oczywiście trzeba zaznaczyć, że żaden suplement diety nie zastąpi wysiłku fizycznego. Musi być zatem stosowany przed lub po wysiłku, aby dawał wymierne rezultaty. Niewątpliwie jednak suplementy diety mogą wspomagać walkę o lepszą kondycję, jeśli są odpowiednio dobrane. Niewątpliwie jednak trzeba pamiętać, że bez odpowiedniej i zdrowej diety same suplementy nic nie dadzą.

Na pytanie odnośnie pozytywnego wpływu suplementów na polepszenie kondycji nie można odpowiedzieć twierdząco jednoznacznie. Niewątpliwie pomagają przesuwać granice czy mniej odczuwać skutki ciężkiego treningu i lepiej się regenerować. Jednak cała praca tkwi w dozowaniu coraz większych obciążeń treningowych i robienie tego stopniowo.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *