Złe nawyki dietetyczne

kromkaW Polsce głownie na stołach gości schabowy z ziemniaczkami, lub gulasz solidnie zagęszczony mąką. A wielu z nas nie wyobraża sobie obiadu bez solidnego kawałka mięsa. Nasza polska kuchnia głownie opiera się na tłustych mięsach smażonych na jeszcze większej ilości oleju.

Podawane porcje są zbyt duże, więc od stołu wstajemy ociężali i senni. Nie mamy zbyt dużo energii, więc najczęściej wielu „panów” urywa sobie poobiednia drzemkę. Nie bez znaczenia napisałam „panów” gdyż to właśnie my drogie panie przygotowujemy, a następnie serwujemy na stole te smaczne potrawy.

Oczywiście najsmaczniejsze kąski ( a więc te najbardziej tłuste) trafiają na talerz naszych mężczyzn. Nierzadko pytamy z rozbrajającym uśmiechem „może dokładkę kochanie”, hmm… moje pytanie brzmi skąd te nawyki? Czy wywodzą się z naszej wieloletniej tradycji?

Przypomnijcie sobie teraz Wasz ostatni zjazd rodzinny – dobrym przykładem będą tu Święta Bożego Narodzenia, czy inne spotkania rodzinne. Parę dni przed wielka biesiadą panuje nerwowa atmosfera. Oczywiście nie może niczego zabraknąć, niczego tzn. niczego do JEDZENIA. Dobra gospodyni musi zadbać o swoich gości, no, bo co powie rodzina, jak to będzie wyglądać. Trzeba pokazać się z jak najlepszej strony. W praktyce wygląda to tak,że siedzimy przy suto zastawionym stole i przez bite 7 godzin jemy przeróżne kaloryczne smakołyki. Wielu z nas nierzadko już ma dość, ale jest przecież tyle rzeczy do spróbowania ehhh myślimy sobie w duchu „ od jutra przechodzę na dietę”. Nasuwa mi się pewna myśl „ człowiek to świnia”, czy jednak, aby na pewno…. Przecież nawet zwierze zna swój umiar, a gdy jest już nasycone, odchodzi od miski, bądź zakopuje pożywienie w bezpiecznym miejscu.

A po takiej biesiadzie narzekamy, że przybyło nam parę kilogramów i czujemy się ociężali i senni, bez jakiejkolwiek energii do życia. Niestety nie jemy tak tylko w okresie większych uroczystości, prawdziwym problemem jest to, iż niezdrowa żywność gości na naszych stołach codziennie. Jem zbyt dużo słodyczy, często zastępujemy obiad niezdrowa żywnością z Mcdonald’s. Kolejnym grzeszkiem są zbyt duże przerwy między posiłkami, po prostu jemy nieregularnie, przez co nasza przemiana materii jest spowolniona, a organizm pracuje na zwolnionych obrotach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

xxx
Zobacz też:
Facebook
Reklama
Miejsce na Twoją reklamę