Zdrowe serce – jakie badania warto wykonywać profilaktycznie?

Na powstawanie chorób serca narażony jest każdy z nas. Stanowią one również duże ryzyko dla pacjentów. Właśnie dlatego tak ważna jest regularna diagnostyka, która w porę pozwala wychwycić niepokojące zmiany. Jakie badania profilaktyczne na serce warto wykonywać regularnie?

kiedy zbadać serce?Serce jest niewątpliwie najważniejszym organem w ciele człowieka. Gdy pracuje nieprawidłowo, obija się to na stanie całego organizmu. Na choroby serca najbardziej narażone są osoby starsze, ale coraz częściej diagnozowane są one również u młodszych pacjentów.

Lekarze zalecają, aby już od 40. roku życia co najmniej raz w roku wykonać stosowne badania na serce pozwalające na określenie jego stanu. Można również prowadzić je w młodszym wieku, szczególnie u osób obciążonych genetycznie – u których w rodzinie pojawiały się wcześniej choroby serca. Jakie badania warto wtedy przeprowadzić?

Zmierzenie ciśnienia krwi

Podstawowym, szybkim w wykonaniu i nieinwazyjnym badaniem mającym na celu sprawdzenie stanu układu krążenia oraz serca jest pomiar ciśnienia krwi oraz tętna.

Badanie to można wykonać u lekarza rodzinnego, w wielu aptekach, a także w domu ciśnieniomierzem do prywatnego użytku. Gdy wskazania są nieprawidłowe, lekarz będzie mógł zalecić właściwe postępowanie mające na celu unormowanie ciśnienia i tętna.

Badanie krwi

Wiele informacji na temat serca można uzyskać również poprzez proste badanie krwi. Wystarczy tylko szybkie pobranie materiału, aby dowiedzieć się więcej o stanie tego organu.

Podstawowym badaniem jest lipidogram, czyli pomiar cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL i trójglicerydów. Gdy poziomy są podwyższone, świadczy to o wysokim ryzyku powstania miażdżycy, choroby wieńcowej oraz zawału. O problemach z sercem może świadczyć też zwiększony poziom glukozy we krwi.

EKG

Wśród prostych i nieinwazyjnych badań serca znajduje się także EKG, czyli elektrokardiografia. Takie badania na serce wykonuje się w kilku wariantach, a mianowicie jako:

  • podstawowe – spoczynkowe
  • wysiłkowe – pod wpływem wysiłku
  • Holter – badanie odbywa się przez całą dobę specjalnym urządzeniem podłączonym do pacjenta

Te trzy podstawowe badania są w stanie określić stan serca oraz ryzyko powstania jego poważnych chorób. Jeśli wskazania są nieprawidłowe, są one dla pacjenta znakiem, że powinien także zmienić swój styl życia – prawidłowa dieta, więcej ruchu, mniej stresu są bardzo ważne dla prawidłowego stanu serca i układu krwionośnego.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *