Pływanie najlepszą formą ruchu, nie tylko dla dorosłych

Pływanie

Zajęcia wodzie kształtują całą naszą sylwetkę. Jest to najbezpieczniejsza forma ruchu dla naszych stawów, gdyż dzięki wodzie uzyskujemy odciążenie całego ciała we wszystkich płaszczyznach ruchu.

Ćwiczenia w wodzie wskazane są, zatem dla osób ze zmianami zwyrodnieniowymi narządu ruchu, po urazach, czy w przypadku chorób na tle neurologicznym.

Jest to idealna forma ruchu ułatwiająca zrzucenie zbędnych kilogramy, nawet jeśli nasz balast jest na tyle duży, iż inne aktywności ruchowe (np.bieganie) jest dla naszych stawów zbyt obciążające ze względu na tuszę. Ruch w wodzie odciąża nasze stawy, a my czujemy się lekko i nie pocimy się, co dla niektórych jest dużym plusem.

Co nam daje pływanie? – zalety systematycznego pływania

Systematyczne korzystanie z pływalni znacznie zwiększa siłę mięśniową oraz zapobiega jej zanikowi. Ponadto zwiększa zakres ruchu w stawach, znacząco zmniejsza napięcie mięśni, polepsza koordynację oraz wpływa na rozładowanie stresu, przez co poprawia nasze samopoczucie. Dla osób, które chcą spalić zbędne kalorie, ta aktywność fizyczna również przypadnie do gustu, gdyż podczas intensywnego 45 minutowego pływania spalamy około 400 kcal.

Metoda Haliwick – terapia w wodzie i rehabilitacja dzieci

Coraz częściej ćwiczenia w wodzie są wykorzystywane w rehabilitacji dzieci zarówno z wadami postawy jak i problemami neurologicznymi typu MPDZ ( Mózgowe Porażenie Dziecięce), zanikiem mięśni itp. W przyjemny sposób możemy połączyć przykry obowiązek z miłym sposobem spędzania czasu przy jednoczesnej korekcji dysfunkcji i ograniczeń ruchowych.

Szczególnie cenioną metodą przez rehabilitantów stanowi metoda Haliwick wykorzystywana w rehabilitacji dzieci z MPDZ, urazami rdzenia kręgowego, czy przepuklina oponowo-rdzeniową. Zajęcia z wykorzystaniem metody Haliwick są doskonałą alternatywą dla osób z zaburzeniami emocjonalnymi typu autyzm, czy nadpobudliwość psychoruchowa, a także dysfunkcjach słuchu i wzroku.

Najważniejszym celem, jaki stawiają sobie fizjoterapeuci pracujący w oparciu o koncepcje tej metody jest nauka dziecka bezpiecznego i swobodnego przebywania w wodzie, jak również nauka prawidłowego oddychania, utrzymania równowagi w warunkach wodnych, a także kontroli głowy. Każde dziecko ma własnego instruktora, który czuwa nad jego bezpieczeństwem oraz indywidualnym doborem ćwiczeń.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *