Dieta dla oczu

 

Hej Izka, mam na imię Karolia (24 lata). Nie wiem czy moje pytanie będzie tematycznie nawiązywać do twojej strony. Stwierdziłam jednak, że napiszę. Może znajdziesz chwilkę, żeby odpisać. A może moje pytanie i moja historia jeszcze kogoś zainteresuje.
A więc od początku. Odkąd pamiętam nosiłam okulary, jednak mój wzrok był stabilny.

Dopiero niedawno zaobserwowałam, że coraz gorzej widzę. Jest to z pewnością spowodowane moją obecną pracą (dość długo siedzę przed komputerem) i dość niezdrowym stylem życia.
Niestety pracy nie mogę zmienić, a związany z nią stres i ciągłe pośpiech powoduję, że często zjadam dość przypadkowe niezdrowe posiłki. Odpowiednio zbilansowana dieta, to kolejny problem z którym sobie nie radzę. 

Pomyślałam, że może dzięki twoim wskazówkom, coś zmienię w swoim złych nawykach, a odpowiednia dieta poprawi ostrość mojego widzenia. Ja wiem, że sama dieta nie wystarczy, ale …
Izka, czy mogłabyś mi coś doradzić?

Pozdrawiam, Karolina

 

Cześć Karolina 🙂

Cieszę się, że do mnie napisałaś, może na początek troszkę teorii.

Co zapewnia nam sokoli wzrok? Czy jest to sprawa genetyki? Czy może funkcjonowanie wzroku związane jest z naszym bezpośrednim wpływem? A może to rozwój cywilizacji przyczynia się do coraz większej liczby osób cierpiących na choroby oczu takie jak krótkowzroczność, czy dalekowzroczność?
 
W obecnych czasach spędzamy większość dnia przed komputerem, czy telewizorem. Często związane jest to z rodzajem wykonywanej przez nas pracy. Nasz wzrok nieprzystosowany jest do tego typu zajęć, co wiąże się z pogorszeniem ostrości wzroku. Nierzadko nasza dieta jest tak skomponowana, iż nie zaspakaja w pełni naszych norm żywieniowych. Niedobór witamin, głównie wit. A powoduje zaburzenie funkcjonowania siatkówki oka, problemy z widocznością o zmierzchu i w nocy tzw. kurzą ślepotę i wiele innych dolegliwości. Tą ceną witaminę znajdziemy w warzywach typu marchew, brokuły, natka pietruszki i wiele innych. W dużych ilościach występuje w owocach borówki, czy porzeczkach. W okresach zimowych możemy zakupić w aptece tabletki z wyciągiem z borówek, które skutecznie uzupełnia braki organizmu wynikające z niedoboru witaminy A.

Należy zaznaczyć, że prawie połowa naszego społeczeństwa nosi okulary, bądź szkła kontaktowe. Wielu ma za sobą operacje korekcyjne oczu przy użyciu lasera oraz najnowszych dostępnych metod. Prawda jest fakt, że nasz wzrok często jest traktowany po macoszemu i nie jest przez nas doceniany. W momencie, gdy zaczyna niedomagać, zaczynamy dopiero o niego dbać. Często zmiany są już tak zaawansowane, iż standardowe postępowanie profilaktyczne już nie wystarcza.

CHCESZ MIEĆ SOKOLI WZROK ? – już od dzisiaj zacznij dbać o swoją dietę,
zdrowe odżywianie powinno stać się twoim nawykiem na całe życie!

Karolino, tak jak ty mam wadę wzroku. Odkąd pamiętam nosiłam okulary, a obecnie szkła kontaktowe ( bez których nie wyobrażam  sobie życia 🙂 Pamiętam okres w moim życiu (ok.  19-24 lata), gdy moja wada dość gwałtownie się pogłębiła. U mnie nie było to spowodowane przeciążeniem wzroku pracą, a raczej jak myślę chodzeniem bez okularów. Nie muszę ci mówić, że bez okularów słabo widziałam, a więc wzrok musiał się nieźle namęczyć, aby coś dostrzec. Pocieszające jest to, że wada przestała się pogłębiać ok. 25 roku życia. Trzymam kciuki żeby u ciebie też tak było.

Parę rad dla ciebie, które słyszałam nie raz odwiedzając okulistów:

  1. przerwy  (co 30 min.) w czasie pracy przy komputerze ( popatrz chwilkę za okno, przejdź się po pokoju itp.)
  2. ćwiczenia mięśni oczu ( super sprawa)
  3. dieta bogata w wit. A (czytaj wyżej)
  4. wyciąg z borówek ( w sezonie borówki leśne)
  5. nerwy także źle działają na oczy ( osoby nerwowe, skryte, nieśmiałe itp. często mają wadę wzroku)

Pozdrawiam Iza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

xxx
Zobacz też:
Facebook
Reklama
Miejsce na Twoją reklamę